(0216) 251 13 62

info@banukucukkirim.com.tr

Makaleler

Çalışan bir annenin bebek beslenmesinde dikkat etmesi gerekenler nelerdir?Anne sütü ile beslenme ilk 6 aya kadar teşvik edilmlidir. Anne sütü yeterli değilse çocuk doktorunun kontrolünde 4-5. aylardan sonra az miktarlarda ek gıdalara geçilebilir. Ancak süt yeterli ise ilk planda anne sütü ile devam edilmesi önerilir.

•Çalışan bir kadın süt saatlerini nasıl ayarlamalı?
Eğer bebek ilk 6 ayın altında ise ve anne çalışmaya başlıyorsa sabah saatlerinde emzirme tamalandıktan sonra 3 saatte bir her 2 meme yaklaşık 15 er dakika sağılmalı ve süt depolanmalıdır. Ek gıdaya geçen bir bebek için 6 aydan büyüklerde ise anne işte 2 kez sütü sağıp ertesi gün için depolayabilir.
• Gün içinde bebeğin sağlıklı beslenebilmesi için ne kadar süt sağarak bırakmak gerekir?
Aylarına göre ve kiloya göre her bebeğin alması gereken saat aralıkları ve miktarlar her ay çocuk doktoruna kontrole gidildiğinde hesaplanır ve anneler bilgilendirilir.• Gün içinde evdeki bebeğe yetecek kadar süt sağabilmek için annenin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?
Süt sağma işlemi ertelenmemeli. Düzenli aralıklarda ve dakika yeterince süt sağılmasına özen gözterilmeli. Anneler iyi beslenmeli. 3 ana 3 ara öğün olacak şekilde beslenmeli. ilk 6 ay vitamin ve gerekirse demir ve omega desteği almalı. Bol sıvı tüketmeli. Stress ve yorgunluktan uzak kalmaya çalışmalıdır.


• Akşam anne eve gelene kadar kaç saat aralıklarla bebeğe süt verilmesi önerilir?
Anne ile bebek kendi arasında bir düzen sıklıkla geliştirir ancak anneler gelir gelmez bebeklerini emzirmeli. ek gıda almayan bebek yatıncaya kadar 2-3 saat aralıklarla annesini emer. gecede en az 2 kez kalkarak emmeye devam eder. Ek gıda alan büyük bebekler en az 2 kez anneyi emerler.


• Hangi aylarda süt gereksinimi ne kadar olur?
İlk 6 ay kilosu ile artan oranlarda süt gereksinimi olur. iri bebeklerde bu miktar 1000ml lere kadar çıkar. 6 aydan sonra 500 ml nin altına düşmememelidir.

Akşam işten dönüş saatinden sonra bebek nasıl beslenmelidir?
Anne gelmeye yakın bebekler beslenmemeli. Anneye ve memeye kavuşma seromonisi hem anne hem bebek tarafından yaşanmalıdır. 1 yaşından büyük bebekler halen emiyorsa akşam yemeği sonrasında yatarken tekrar emzirilebilir. Daha küçük bebekler 3-4 saat aralıklarla emmeyi talep ederler.


• Bebeğin hazmı ve düzgün uykusu açısından saat kaça kadar süt verilmeye devam edilmelidir?
Büyük bebekler 12. ayını tamamladıktan sonra ya hiç emzirilmezler yada talep ediyorsa 1 kez emebilirler. Daha sık memeye gelmek uyku kalitesini bozarak alışkanlık haline dönüşecektir. 6 aydan küçük bebekler 4-5 saat ara ile uyku sırasında beslenebilirler.

• Bebek beslenmesinde ek gıdaya geçildikten sonra çalışan annenin beslenme düzenini nasıl programlaması önerilir?
Beslenme düzeni bebeğin ayına kilosuna ve anne sütünün bolluğuna göre çocuk hekimleriyle birlikte anne işbirliği ile düzenlenir. 1 yaşına kadar anne sütü ağırlıklı gitmekte fayda vardır. Ancak ayına uygun tadması gereken lezzetleri ve yiyecekleri de başlamak toleransı sağlar.


• Düzenli uyku saatleri belirlemek bebeğin beslenmesi açısından çalışan annelerin işini kolaylaştırır mı?

Kesinlikle kolaylaştırır. Düzenli beslenen çocuk düzenli uyur. Kendi yatağında uyuyan ve sadece acıktığında beslenmesi gerektiğini bilen bebekler ve bunu sağlayan anneler daha mutlu olurlar.
• Gün içinde bebek için akşamdan hazırlanacak gıdalar verilecekse en sağlıklı ve tazeliğini koruyabilecek alternatifler neler?
Genellikle çorbalar ve yemekler günlük olarak hazırlanmalı yoğurtlar büyük bebeklerde 2 güne kadar kullanabiliriz. ancak önerilen bir gece önceden yoğurdu mayalamaktır. 1 yaşından sonra sofra yemeklerine geçildiğinden ailenin içine dahil edilen bebek evdeki uygun yiyeceklerden oluşmuş sıklıkla taze hazırlanmış. besinlerden oluşan menü ile beslenmelidir.

• Çalışan bir anne için bir günlük saat bazlı program kabaca nasıl olmalı?

Bu soru her bebeğin ayına göre ve anne sütü miktarına mama almasına göre değişir. zaten biz çocuk hekimlerinin sağlıklı çocuk polikliniği yaparken kişiye özel ve şartlara özel beslenme programı hazırlamamızda bundandır. 6 aydan sonra kahvaltı yoğurt meyve ve sebze püresi ve /veya muhallebi gibi bir düzen oluşturulabilinir. aralarda ayına uygun doktorun önerdiği dozlarda anne sütü diyete eklenir. Sabah erken saatlerde bebekler güne başlamalı. Gecede 20.00-21.00 arasında gece uykusuna geçilmelidir.


YUKARI