(0216) 251 13 62

info@banukucukkirim.com.tr

Makaleler

BEBEKLERDE REFLÜ’YE DİKKAT!


Bebeklerde reflü ne zaman başlar?
Doğumdan hemen sonra reflü başlar ve ilk 6 ayda en fazla klinik belirtileri oluşturur. 6. ayda bebeğiniz oturmaya başladığında ve katı ek gıdalara geçmeye başladığında azalır. 12 aylık olup yürümeye başladığında da genellikle kaybolur.
Görülme sebepleri nelerdir?
Mide içeriğinin mide ile yemek borusunun arasındaki fizyolojik kapak dediğimiz yapıların gelişiminin yetersiz olmasına bağlı olarak yemek borusuna geçmesi görülme sebebidir. Reflünün görülme sebepleri arasında erken (prematüre) doğum, obezite, inek sütü alerjisi, karın içi basıncı arttıran durumlar, midenin geç boşalması, mide fıtığı (hiatus herni), yemek borusunun hareket bozukluğu, beyin ve sinir sistemi hastalığı, yemek borusunun gelişimsel anormallikleri (özofagus atrezisi, fistül vs.) bulunabilir.
Reflü nedir ve hangi semptomlarla kendini belli eder?
Reflü’yü ‘geri kaçış’ olarak tanımlayabiliriz. Reflü hastalığı da; mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Gıdaların yemek borusundan mideye geçmesinden sonra, yemek borusuna geri gelmemeleri gerekir. Ama reflü hastalığında bu düzen bozulur. Bebekler beslendikten veya süt emdikten sonra yediklerini kusarlar. Kusma reflünün en ana belirtisidir. Küçük bebeklerde uyku sırasında özellikle yutkunma ve ağzın içinde dil çevirme hareketlerinin tekrarlanması reflüyü düşündürür. Reflü; pek çok farklı belirtiyle kendini gösterebilir. Tekrarlayan üst solunum yolu iltihapları, geçmeyen ses kısıklıkları, hırıltılar, öksürük’ gibi solunum yolu belirtilerinde, reflü hastalığı ihtimali düşünülmeli.
Reflü tedavi edilmez ise başka hastalıklara sebebiyet verir mi?
Reflü tedavisiz kalırsa bebeklerin kilo alımı bozulur, gelişim ve kiloda gerilik en sık görülen durumdur. Yemek borusu deformiteleri, larenjit, solunum yolu enfeksiyonları, zatürre, kansızlık, sinüzit ve orta kulak iltihabı sayılabilir.
Anne babaların reflü oluşmaması için almaları gereken önlemler var mıdır?
Bebeğin duruş pozisyonuna çok dikkat etmek gerekir. Doğru pozisyon; bebek sırt üstü ve baş ve gövde dik olacak şekilde 45 derecelik açıyla, yukarıda olacak şekilde yatırılabilir. Bu duruş için yatakta kaymayı önleyici ve açı verici özel yastıklardan faydalanılabilir. Bebek uyurken de reflü yastıkları ya da başı ve gövdeyi 45 derece yükseltmek fayda sağlar. Bebeklerini anne sütü ile besleyen annelerin; kendi beslenmelerinde kafeinli içeceklerden kaçınması ve sigaradan uzak durması gerekir. Bebeğin beslenme sonrası gazının çıkartılması önemlidir. Bebeğin beslendikten sonra ağlama ve gülme, oyun oynama gibi karın kaslarını çok kullandığı ve hava yutmasına neden olan aktivitelerden uzak tutulması gerekir.
Beslenme önerileri var mıdır?
Anne sütüyle beslenen bebeklerde reflüye daha az rastlanır. Bebek mümkün olduğunca az ve sık beslenmeli. Anne sütü almayan bebeklerde; özel reflü mamaları bu süreyi ailenin ve bebeğin kolay atlatmasını sağlar. Hava yutarak beslenmek reflüyü artırabilir. Özel tasarım biberonlar ile hava yutma azaldığından kusmalar da azalacaktır. Özellikle dik beslemek ve beslendikten sonra dik yatırmaya devam etmek reflüyü azaltır. Katı yiyeceklerle ve kaşıkla beslenmeye geçildiğinde reflünün azaldığı görülür.
Hastalığın tedavisi mümkün mü ve nasıl bir tedavi uygulanması gerekir?
Hastalık belli dönemi ve yaş gruplarını etkilediğinden ilk 1 yaşta kendiliğinden azalarak kaybolur. Bu süreçte antireflü tedavi dediğimiz antiasid tedavi, H2 resertör blokerleri, prokinetik ajanlar rahatlama sağlar.
Nasıl bir tedavi uygulanması gerekir?
Bebeklerde reflü tedavisi için cerrahiye gerek kalmaz. Daha büyük çocuklarda dahi operasyona giden vaka sayısı sınırlıdır. Yapılan işlem ‘Nissen funduplikasyon’ olarak bilinir. Midenin üst kısmı yemek borusunun çevresine sarılır. Mide kasıldığında sarılan kısım da kasılarak yemek borusunu kapatılarak reflüye mekanik olarak engel olunur.

YUKARI