(0216) 251 13 62

info@banukucukkirim.com.tr

Makaleler

Emzirme Teknikleri


Emzirme döneminin sağlıklı başlayıp devam edebilmesi için emzirme pozisyonlarının doğru bilinmesi ve uygulanması gerekir. Anne öncesinde mutlaka bilgi sahibi olmalıdır. Doğru pozisyonda emzirmek bebeğin memeyi tam olarak tutabilmesine, bebeğin yeterli süt alabilmesini sağlar hem de meme ucu ağrısı ve çatlaklarını önlemeye yardımcı olur. Emzirme sırasında bebeğin ve annenin yeterli rahatı sağlanmalıdır. İlk günlerde, annenin de doğum sonrası konforunu sağlamak amacıyla emzirme esnasında ayakların koltuğa kaldırıldığı ya da mindere oturularak göğsün düzleştiği emzirme pozisyonları tercih edilebilir. Bazı anneler bebeklerinin yanına uzanarak emzirmeyi tercih ederken, bazıları doğal emzirme pozisyonları arasında olan, bebeği vücuda çapraz tutma emzirme pozisyonunu benimseyebilir.

Emzirme sırasında genel kurallar; teknikler değişse de emzirmenin bu 3 altınkuralı değişmemelidir.

1.Annenin tercih ettiği emzirme pozisyonları ile bebek memeye ulaşabilmek için kafasını çevirmek zorunda kalmamalıdır.

2.Anne serbest olan eli ile bebeğin emeceği memeyi desteklemelidir. Annenin parmakları meme başının 3 santimetre kadar aşağısında olmalıdır.

3.Bebeğin ağzını tam olarak açabilmesi için, bebeğin dudakları yavaşça meme çeperine dokundurulmalıdır.

Emzirme teknikleri;
Genel olarak yatarak ve kucakta olarak 2 ana başlıkta toplanır.

1.Kucakta emzirme teknikleri;

Kucaklama pozisyonu tekniği;B u teknik daha çok normal zamanında normal doğum yapan anneler için uygun bir tekniktir.
Bir sandalye, koltuk yada yatağın kenarına oturunuz. Dizinizin üstüne, mümkünse; bir yastık koyup, bebeğinizin baş tarafı kolunuzun iç dirsek kısmına gelecek şekilde ve yüzü memenize doğru olacak şekilde bebeğinizi kucaklayınız. Diğer elinizi ise meme başınızı bebeğinizin ağzına yerleştirmek için kullanınız. Bebeğinizin leğen kemiği hizası sizin mide hizanızda, burnu sizin meme hizanızda olmalıdır.Özetle bu tenikte anne dik ve oturur bebek yatar pozisyondadır.

Ters kucaklama tekniği; Bu tekniğin “kucaklama”dan farkı; bu teknikde bebeğiniz yön olarak aynı pozisyonda olmasına karşın, siz onu kucaklamak için diğer kolunuzu kullanıyor olmanızdır. Bir başka ifadeyle; bu kez bebeğiniz başı sizin iç dirseğinize değil, diğer elinizin avuç içine doğru yaslanmıştır. Bu teknik daha küçük bebekler ve emme güçlüğü çeken bebeklerde daha çok işe yarayabilir. Bundaki amaç, onun rahatlığı ve boyun kaslarını yormamanız için avuç içinizle onun başına destek olurken, kolunuzu da yastık üzerinde dinlendirmiş ve aynı zamnda onun sırt bölgesine de destek olmuş olursunuz.

Çanta pozisyonu tekniği; Adında anlaşılacağı üzere bu teknikde bebeğinizi koltuğunuzun altında basen seviyenizin biraz yukarı seviyesinde tutarsınız. Yine bebeğinizin altına bir yastık koymak işinizi kolaylaştıracaktır. Ayakları sizin arkanıza doğru, baş kısmı sizin ön tarafınıza doğrudur. Bu emzirme tekniği sezaryanla doğum yapmış annneler için uygundur. Zira, bebek bu teknikde ameliyat yerine bir baskı uygulamaz. Ayrıca, küçük bebeklerle emme güçlüğü çeken bebekler için de diğer tekniklere gore daha uygundur. İri göğüslü annelerle meme başı küçük olan anneler için de uygun bir teknikdir. Ayrıca, ikiz anneleri için de uygun bir teknikdir.

2. Yatarak emzirme tekniği; Bir yastık baş altınıza bir yastık da sırtınıza gelecek ve sizi arkadan destekleyecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Amaç sizi konforlu bir şekilde, yormadan kısmen ya da tamamen yan yatar durumda tutabilmektir. Bebeğiniz de size dönük olmak üzere yan yatar pozisyonda olmalıdır. Başına, hangisi (sağ ya da sol) ile daha rahat edebiliyorsanız bir elinizin iç kısmıyla destek olunuz.Bu emzirme tekniği de sezaryen sonrasında ameliyat bölgesine baskı olmasına engel olan bir teknikdir. Ayrıca, gece uyku arasında uyguladığınız emzirme için de uygun bir teknikdir. Ayrıca aşağıda da açık alanda emzirme ve ikiz bebeklerim emzirilmesi hakkında iki tane örnek resim verilmiştir

Emzirmede ipuçları;
1.Anne mutlaka sırtta desteklenmesi ve doğru duruşu benimsemelidir.
Hangi pozisyonu kullanıyorsanız kullanın, bebeğiniz memenize uzaksa bebeği memeye yaklaştırın, sizi bebeğinize değil.
2.Memenin desteklenmesi çok önemlidir. C tutuşu denilen memeyi C harfi şeklinde kavrayarak tutmak ağırlaşan memenin Bebeğin çenesine baskı yapmasına engel olmuş olursunuz. Parmaklarınız meme başınızdan en az 3 santim uzaklıkta olsun.
3.Memenin süt kanallarının tıkanmaması için pek çok anne bebeği tutuş ve emziriş tekniklerini değiştirirler. En uygun konforu bulmak için denemekten kaçınmamak gerekir.Bir çok anne süt kanallarının tıkanmaması için memeyi tutuş yerlerini sıklıkla değiştirirler. Çünkü her tutuşun meme başının değişik noktasına baskı yapacağı ve meme başlarının hassaslaşmasının da önüne geçmiş olunacağı düşünülür. Ayrıca, eğer her emzirmede ilk emzireceğiniz meme (sağ yada sol) seçimini sıklıkla değiştirirseniz, süt üretiminiz daha da artacaktır.
4.Emzirme öncesinde stres düzeyinizin düşük olması, rahatlamış olmanız gerekmektedir. Emzirme esnasında bir bardak su, süt ya da meyva suyu yanınızda bulundurmanız ve zaman zaman içmeniz de uygun olacaktır.


YUKARI