(0216) 251 13 62

info@banukucukkirim.com.tr

Makaleler

Yenidoğan bebek bakımında nelere dikkat etmek gerekli?Minik bedeniyle size büyük mutluluk getiren yavrunuz için endişelenmeniz çok doğal. “Yetersiz beslenmesin, hasta olmasın” gibi pek çok endişe taşıyabilirsiniz. Haklısınız… Doğduğunda çok hassas olan bebeğiniz daha çok özen ister. Yenidoğan bebeklerde hijyen, dikkat edilmesi gereken faktörlerin başında geliyor. Yaptırılan ilk banyodan göbek bağına, altının temizlenme biçiminden bebek bezi seçimine kadar tüm detaylarda titiz davranmak yenidoğanları enfeksiyon, iltihap veya herhangi başka bir sağlık sorunundan korumaya yardımcı oluyor. Bu sebeple temizlik ile ilgili tüm detaylara hakim olmak bebeğin yenidoğan dönemini sorunsuz atlatmasını sağlıyor. Yenidoğan bebeklerde temizlik ve bakım ile ilgili bilinmesi gerekenler...


Yenidoğan bakımı ne zaman başlıyor

Yenidoğan bebeklerin immun sistemleri ilk aylarda anneden süt yardımıyla geçen antikorlarla sağlanıyor. Bebeğin temizliği, ilk doğduğu anda hastanede yapılan banyo işlemi ile başlıyor. Ancak bazı hastaneler yağ tabakasının cilt tarafından emilmesinin doğru olacağını düşünerek sadece anne salgılarını uzaklaştırmak için yenidoğanı yıkamak yerine siliyor. Daha sonraki dönemde anneden yenidoğanın göbek bağı düşene kadar banyo yaptırılmaması isteniyor. Çünkü göbek bağı kurumadan banyo yaptırılan bebekte göbek deliği enfeksiyonu riski oluşuyor.


Yenidoğan göbek bağı nasıl temizlenmeli?

Göbek bağı 3 ila 15 gün arasında kuruyarak düşüyor. Düşene kadar ise temizliği hijyenik solüsyon ve gazlı bez ile yapılabiliyor. Alkol kullanmak hem steriliteyi sağlıyor hem de kurumayı kolaylaştırıyor. Arada kontrol edilmesi gereken göbek deliğinde kan veya iltihap varsa uzmana müracaat edilmesi gerekiyor. Göbek bağı düşmeden önce kaynatılıp ılıklaştırılmış suya havlu sokularak bebeğin cildinin yüzeysel temizliği sağlanabiliyor. Düştükten sonra yaptırılacak banyoda uygun ısı, temiz su ve hipoalerjik sıvı şampuanlar kullanılması gerekiyor.


Yenidoğan bebek bezi hava geçirmeli

Yenidoğan döneminde bez bölgesinin temizliğini sadece su ve pamukla yapmak bebeğin cildi için önem teşkil ediyor. Yaz aylarında ıslak mendilin yenidoğan bebeğinizin cildini tahriş etmemesi için ılık suyla duş öneriliyor. Bebeklerin altının idrarlı veya uzun süreli dışkılı kalması cilt enfeksiyonlarına, mantar gelişimine ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olduğu için bebek bezinde havanın geçirgen olması ve sık aralıklarla altının havalandırılması gerekiyor. Böylece yenidoğan temizliğinde gerekli özen gösterilmiş oluyor.


YUKARI