(0216) 251 13 62

info@banukucukkirim.com.tr

Makaleler

Çocuklarda Dikkat Edilmesi Gereken Yaz Hastalıkları


Yaz aylarında çocuk hastalıkları uzmanlarının kapısı en fazla mevsime özgü hastalıklar nedeniyle çalınıyor. Güneş çarpması, yanıklar, isilik, mantar gibi cilt rahatsızlarının yanı sıra ishal ve reflü, havuzlardan kapılan göz, deri ve idrar enfeksiyonları, sinek, böcek ya da zehirli hayvan sokmaları bunların başında geliyor. Anne babaların basit ama etkili tedbirlerle çocuklarını yaz hastalıklarından korumalarının mümkün olabilir. Güneş çarpması ve yanıklarda en büyük nedenin tehlikeli saatlerde güneşe çıkmak olduğunu belirten saat 10.00-16.00 arasında çocuğun güneşin altında değil gölgede kalması, 30-50 koruma faktörlü güneş koruyucu kremin etkisini gösterebilmesi için dışarı çıkmadan 30 dakika önce sürülmesi gerekmektedir. Geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü takılmalı, güneş sonrası çocuğun vücudu nemlendirilmeli.

Yanığa yoğurt ve diş macunu sürmemek gerekir!
Güneş yanığı olan cilde soğuk, ıslak kompres uygulamak fayda sağlarken tereyağ, diş macunu ve yoğurt gibi maddelerin sürülmemesi gerekir. Aksi halde bu yanlış davranış enfeksiyon açısından risk oluşturur. Kaşıntıyı almak için alerjik pomad ya da jeller kullanılır. Su toplamış kabarcıkların kesinlikle patlatılmaması gerekir. Çünkü bunlar cilde az da olsa bariyer sağlarlar. Güneş çarpmasında da çocuğa hemen su ve ayran gibi sıvı verilmesi, çocuk kusuyorsa hemen sağlık kurumuna götürülmesi gerekir.

Havuz suyunu yutmak tehlike doğurur!
Sağlık kurallarına uyulmadan hazırlanan yiyecekler ve havuz suyunun yutulmasının ishal, ateş ve aşırı su kaybı sonucu şok tablosuna varan sonuçlara yol açabilir. Temiz olduğundan emin olmadığınız sularla yıkanan, açıkta satılan, sinek ve böcekle temas eden, uygun koşullarda saklanmayan besinler çocuğa yedirilmemeli. Yemekten önce, tuvalette gittikten sonra ellerini yıkamayı, kirli besin veya objeleri ağzına sokmamayı öğretirseniz ishalleri ve hastalıkları büyük ölçüde önleyebiliriz. Küçük çocukların havuza girmesinin sakıncalı doğurur. Havuzlardan göz, kulak, idrar yolu ve üst solunum yolu enfeksiyonu gibi birçok hastalık bulaşabilmektedir. Bu nedenle küçük çocukların havuza sokulmaması, su kenarında yere oturmaması, deniz ve havuzdan sonra duş aldırılması ve ıslak mayonun hemen değiştirilmesi çok önemli.

Açık büfe reflüye davetiye çıkarır!
Açık büfe uygulaması, büyük çocuklarda sık ve karışık beslenmeyi de teşvik ettiğinden bu da mide ağrılarına, yanmalara, reflüye neden olur. Çocukların sık ve az beslenmesi, yağlı ve ağır besinler yerine hafif, vitaminli ve protein içeriği yüksek besinlere ağırlık verilmesi, geç saatlere kadar beslenmeye devam edilmemesi çok önemli. Gazlı içeceklerden, aşırı çikolata ve baharat tüketiminden kaçınılmalı. Turşu ve salamura gibi yiyeceklerden de uzak durulmalı.
Sivrisinek ve böcek sokmasına dikkat!
Çocukların yaz kıyafetleri de çok önemli. Sentetik ve teri hapseden naylon içerikli kumaşlardan hazırlanmış kıyafetler terleme ve pişik gibi cilt döküntülerine neden olduğundan pamuklu, açık renkli ve bol giysiler giydirilmeli. Yağlı krem uygulamaları yerine her gün ılık suyla banyo yaptırılmalı. Yaz aylarında çok sık rastlanan sinek ve böcek sokmalarına karşı da bebekler için cibinlikler, sinek kovucu bilezikler, örtüler kullanmak gerekiyor. Kapalı alanlarda sprey şeklinde böcek öldürücü kimyasalların kullanılması küçük bebekler için zararlıdır. Bebeklerin kollarını ve bacaklarını koruyan giysiler kullanılmalıdır.YUKARI