(0216) 251 13 62

info@banukucukkirim.com.tr

Makaleler

SUÇİÇEĞİNDEN KORUNMANIN 6 YOLU


Çocukluk çağının bulaşıcılığı çok yüksek hastalıklarından suçiçeği son yıllarda hızla yaygınlaşıyor. 2-8 yaş arasındaki pek çok çocuğu etkisine alan virüs kökenli hastalık, tükürük damlacıklarının ağızdan solunum yollarına alınması sonucu bulaşırken, yayılıp tüm dokulara yerleşiyor. Döküntüler deride noktalar halindeki lekelerden bir iki gün içinde içi sıvı dolu kabarcıklara dönüşürken, hastalığın kuluçka süresi 15 ila 21 günde tamamlanıyor. Hastalığın bulaşıcılık süresinin döküntüler çıkmadan 1-2 gün önce başlar .Bulaşıcılık bütün döküntüler kabuklanana kadar devam eder. Bunun da ortalama süresi 7 gündür. Hastalık bu döküntülerle ve doğrudan temasla da bulaşabilir. Suçiçeğinin kuluçka süresinin 15-21 günde tamamlanır. Kabarcıkların çevresinde halka biçimindeki kızarıklıkların bir hafta sonra kendiliğinden kurumaya ve kabuklanarak iyileşmeye başlar. Ağır seyreden durumlardaysa 40 dereceye ulaşan yüksek ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, karın ağrısı ve kusma belirtileri görülürken; zatürre veya beyin enfeksiyonuna bile neden olabilir. Bu hastalıktan nasıl korunabiliriz?


• Mutlaka 2 doz aşı yapılmalı
Suçiçeğinden korunmanın en etkili yolu aşı. 2013 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından ulusal aşı planına alınan aşı 1 yaş çocuklara uygulanıyor. Son yıllarda artan suçiçeği hastalığının altında tek doz aşı yapılması, ikinci dozun ise yapılmaması neden gösteriliyor. Amerika ve Almanya salgınların önlenmesi için varisella aşısını 2 doza geçti ve bu sayede su çiçeği enfeksiyonları çok azaldı. Aşı bir doz yapıldığında suçiçeğine karşı yüzde 80-85 korurken, yine de aşı yapılan her 5 çocuktan birinde suçiçeği görülüyor. İkinci doz yapıldığı taktirde ise su çiçeği geçirme olasılığı yüzde 5’in altına düşüyor. Salgınların önüne geçebilmek için ikinci doz aşı mutlaka 4-6 yaş arasında yapılmalı.

• Hasta çocukla temas edilmemeli

Her şeyden önemlisi suçiçeği geçiren hastalarla temas edilmemesi gerekiyor. Suçiçeği geçiren çocukların döküntülerdeki kabuklar düşene kadar okula gönderilmemesi hem çocuğun iyileşme süreci hem de diğer çocuklara bulaşmasını önlemek için çok önemli. Okulun yanı sıra çocuğun döküntülerindeki kabuklar düşene kadar parka ve kalabalık ortamlara da gönderilmemeli. Çünkü bulaşma, suçiçeği virüsünün solunum yolundan hapşırma, öksürme yoluyla havaya dağılması, döküntü içindeki sıvının havaya karışması veya doğrudan temas ile gerçekleşiyor.

• Temas edildiyse 72 saatte aşılanmalı

Eğer çocuğunuz suçiçeği olan bir çocukla, bulaşıcı olduğu dönemde temas ettiyse ilk 72 saat içinde mutlaka aşı yaptırın. Bu sayede hastalığın bulaşmasından kısmen de olsa korunulabilir veya hastalığın şiddetini azaltabilir. Hastalık çok bulaşıcı olduğundan ve tükürük damlacıklarının hava yolu ile bulaşmasından dolayı bir çocuğunuz hastalığa yakalandığında varsa diğer çocuk veya çocuklarınızı hiçbir şekilde aynı odada bulundurmayın.

• Eller sık sık yıkanmalı
Eller sık sık sabunla yıkanmalı, tırnaklar da kısa kesilmeli. Deriden bulaşabilecek ikincil enfeksiyonlar sorun olduğundan bakteri enfeksiyonunun engellenmesi için de her gün sabunlu su ile lezyonlar temizlenmeli.

• Kişisel eşyalara dikkat edilmeli
Birçok hastalıkta olduğu gibi suçiçeğinde de bulaşıcılığın engellenmesi için, kişisel eşyaların paylaşılmaması büyük önem taşıyor. Özellikle suçiçeği şüphesi olan kişilere ait kişisel eşyaların kullanılmaması hastalıktan korunmada katkı sağlıyor.

• İlk 4 gün içinde kritik aşı
Dr. Banu Küçükkırım “Suçiçeğinden korunma yöntemleri arasında bir seçenek de Varicella-zoster immun globulin (VZIG) aşısı olabilir. Çocuğunuzun suçiçeği hastalığı geçiren biriyle temasından sonraki ilk 96 saatte uygulanması koruyucu olmaktadır” diyor.YUKARI