(0216) 251 13 62

info@banukucukkirim.com.tr

Makaleler

D Vitamini Mucizesi

22 Kasım 2018


Yapılan son araştırmalar D vitamininin faydalarının sanılandan çok daha fazla olduğunu, eksikliğinin ise ciddi sorunlara davetiye çıkardığını ortaya koyuyor. Uzmanların ‘mucizevi’ olarak nitelendirdiği D vitamininden maksimum faydayı sağlayabilmek için her gün en az 15 dakika güneş ışınlarından faydalanmak şart!

D vitamini anne sütü gibi eşsiz ama aynı zamanda anne sütünde yetersiz olan tek vitamin. Bebeklikten itibaren hayatımızın her döneminde önem taşıyan D vitamini kemik gelişiminden bağışıklık sisteminin güçlenmesine, diş gelişiminden kanserden korunmaya dek çok büyük rol oynuyor. Hatta yapılan son araştırmalar faydalarının sanılandan çok daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanların “mucizevi” diye nitelendirdiği D vitamininden maksimum faydayı sağlayabilmek için her gün en az 15 dakika güneş ışığından faydalanmak şart. Böylelikle besinler yoluyla aldığınız D vitamini güneş sayesinde daha aktif hale geliyor. D vitamininin başlıca kaynağının güneş ışınları olduğunu, güneş ile ihtiyacın yüzde 80 karşılandığını, bu nedenle güneşten bilinçli bir şekilde bol bol faydalanılması gerektiğini artık biliyoruz. Güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde kol, bacak ve yüzün günde yaklaşık 15 dakika güneşlendirilmesi çok önemlidir. “Akılcı güneşlenme” denilen özellikle saat 10-16 arasında kollar ve bacaklar açık kalacak şekilde haftada 3-4 kez 10-15 dakika olacak şekilde güneşlenmek gerekir. Ancak daha uzun süre güneşlenmek isteniyorsa güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden kaçınmak için belirtilen süreden sonra koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

Besinler tek başına yeterli değil

D vitamininin yüzde 20’si ise yiyeceklerle sağlanırken bu mucizevi vitamin özellikle yağlı balıklar başta olmak üzere karaciğer, yumurta sarısı, peynir, tereyağı, süt ve mantarda bulunuyor. Ancak besinler tek başına yeterli olmuyor. Besinler yoluyla alınan D vitamini güneş sayesinde daha aktif hale geliyor. Bebeklere D vitamini takviyesine önem verilmesi gerektiğini, ancak yüksek dozun da zararlı olduğu unutulmamalı. D vitamini uygulamasının uzman doktor kontrolünde alınması gerektiği unutulmamalıdır. Yüksek dozlarda ilaç kullanımı vücutta toksik etkilerin oluşmasına neden olur. D vitamini takviyesi ek depo doz ya da doktorun belirleyeceği tekrarlı dozlar şeklinde planlanır. Süt çocukluğu döneminde en az 1 yıl günde 400IU damla şeklinde verilir. Her yaş gurubu için D vitamini ihtiyacı ve uygulama dozları farklılık taşır.

YUKARI