(0216) 251 13 62

info@banukucukkirim.com.tr

Makaleler

Bebeğinizin Eşyalarının Hijyeni


Minik yavrunuzun sağlığı sizin için her şeyden önce gelebilir. Onun bağışıklık sisteminin sizinki kadar gelişmemiş olduğunu unutmayın. Bu yüzden bebeğiniz için hastalıklar daha tehlikeli olabiliyor. Bebeklerde hastalıklar ciddi kalıcı hasar ya da ölümle sonuçlanabiliyor. Bebeğinizin güçsüz bağışıklık sistemini düşünerek temizliğine özen gösterin. Kullandığı biberon, tabak, kıyafet, halı, koltuk gibi pek çok eşyadaki mikropların bebeğinizi ciddi şekilde etkiliyor. Bebeklerin basit ve uygulaması kolay hijyen kuralları ile daha sağlıklı ve huzurlu bir şekilde büyümesi mümkün olabiliyor. Ancak temel sağlık ve temizlik kuralları dışında steril ortamlar bebekler için faydalı görülmüyor. Abartılı yapılacak her türlü korunma bebeklerin bağışıklık sisteminin yeterli gelişimini engelliyor. Bebek eşyalarının temizliği konusunda bilgiler...


Biberon temizliğinde kaynatma

Bakterilerin kolayca üreyebildiği biberonları temizlemek için farklı yöntemler bulunuyor. Bunların en başında ise kaynatma yöntemi öneriliyor. En az 10 dakika kaynatılan biberonların içine organik bir temizleyici ilave ederek, 10 dakika daha sıcak suda bekletmek ve durulamak gerekiyor. Biberon temizliğinde ikinci yöntem ise mikrodalga kullanımı. Bu yöntemde ise biberonlar, su ve organik bulaşık deterjanı veya sabunuyla yıkanıp durulandıktan sonra parçalar halinde mikrodalgada 1,5 dakika bekletiliyor ve soğumaya bırakılıyor. Tabak ve bardakların ise sterilizasyon tabletler ile soğuk suda çözdürülüp, 30 dakika su içinde bırakılması, ardından da yıkanıp durulanması gerekiyor.


Çamaşırlarını iki kez durulayın

Bebek cildine temas eden giysilerin yıkanması ve ısı derecesinin yanı sıra; deterjan seçimi, cilt kremleri, şampuanlar, yumuşatıcılar, giysiler ve bebek bezleri, ıslak mendillerin de özenle seçilmesi gerekiyor. Giysilerin saklanmasında naftalin gibi kimyasal koruyucular kullanılması kesinlikle önerilmiyor. Kurumuş, sertleşmiş mama, giysilere bulaşan bebek dışkılarının kabasının diş fırçası ile alınarak ön işlemden geçirilmesi temizliğin en iyi şekilde yapılmasına kolaylık sağlıyor. Yıkamadan önce ılık suda deterjanla birlikte 30-60 dakika bekletilen kıyafetlerin temizliğinden daha iyi sonuç alınıyor. Özellikle bez bölgesi çamaşırları ile üst giysilerin ayrı yıkanması ve üzerlerinde deterjan artıkları kalmadığından emin olmak için iki kez durulama yapılması öneriliyor.


Kıyafetlerini yüksek derecede yıkayın

Sürekli düşük yıkama derecelerinde uzun süre kullanılan çamaşır makineleri bebekler için şiddetli enfeksiyonlara neden olabilecek bir mikrop yuvası haline geliyor. Bu sebeple 45 veya 60 derecelerde yıkama yapmak, durulama sayısını arttırmak, makine bakım ve temizliğini unutmamak gerekiyor. Giysiler yıkanırken sabun, çamaşır suyu, yumuşatıcı, ağartıcı madde ve cilt tahrişleri yapan parfüm kullanılmaması öneriliyor. Kıyafetleri bulunulan yerde kirli, soğuk veya nemli bir hava yoksa açık havada kurutmak gerekiyor. Azaltılmış ısı dereceleri ve taze bir koku ile kurutma makineleri kullanılmasında ise bir sakınca görülmüyor.


Oda temizliğine zeminden başlayın

Bebek odası temizliğine odayı tozlardan arındırarak başlanması gerekiyor. Halı ve yatak altı da dahil olmak üzere zemin tamamen temizlendikten sonra, perde ve yatak nevresimlerinin de yıkanması öneriliyor. Bebek yatağının gövde kısmında mikrofiber bez kullanmak üzere, dört ucu ve başlığının da silinmesi önem teşkil ediyor. Odada bulunan masa, dolap ve doğrudan bebekle teması olan tüm eşyaların silinmesi gerekiyor. Temizlik sırasında bebeği odada bulundurmamak ve temizlikte kimyasal madde kullanmamak gerekiyor. Toz alırken camları açmak odayı havalandırmanızı sağlıyor. Eğer zeminler temizleyici ile silinmişse bebeğin en az 2 saat odaya alınmaması gerekiyor.


Bebek emeklerken dikkat!

Bebekler emeklemeye başladıklarında yerlerdeki türlü atıkları ağzına götürebileceğinden evin her gün süpürülmesi gerekiyor. Bebekleri yere koyarken emekleyebileceği yerlere örtü sermek, açıkta kalan yerleri özel kimyasal içermeyen yüzey temizleyicileriyle silmek ve ardından bol su ile durulamak önemli. Mümkün olduğunca bebeğinizin halı yerine temiz örtü üzerinde hareket etmesinin sağlanması sağlık açısından daha uygun.


Oyuncakları da temizlemeyi unutmayın

Bebeğinizin oyuncak temizliğinde standart temizlik ve dezenfeksiyon olmak üzere 2 adım bulunuyor. Standart temizlik kapsamında sabun ve ılık suyla ovmak, yağı ve kiri gidererek birçok mikrobu öldürüyor. Standart temizlikten sonra çözelti ile yapılan dezenfekte işlemi en çok çamaşır suyunun seyreltilmesi ile sağlanıyor. 1 litre suya 1 kaşık çamaşır suyu eklenerek yapılan işlemde, uygun olarak seyreltilen çamaşır suyu içindeki klor dakikalar içinde buharlaştığından zehirsiz ve güvenli olarak kabul ediliyor.


YUKARI